Prestigio Xtreme Ryzen – Herný predátor

Portfólio obľúbených stolných počítačov značky Prestigio Xtreme sa rozrástlo o nové modely, založené na najnovších procesoroch AMD Ryzen. Tie predstavujú malú revolúciu nielen v hernom segmente. AMD sa po dlhých rokoch konečne dotiahlo na konkurenčný Intel a v niektorých aspektoch má dokonca mierne navrch. 

Pre hráčov je to výborná správa, môžu si vyberať z viacerých možností. Kým v posledných rokoch musel byť každý herný počítač vybavený procesorom od Intelu, dnes je vhodné zvážiť aj riešenia s procesormi AMD Ryzen. Tie často ponúkajú lepší pomer cena/výkon ako konkurencia a vďaka moderným technológiám umožňujú lepší beh niektorých aplikácií. AMD Ryzen určite poteší aj fanúšikov pretaktovania. Procesory sú odomknuté, takže extra výkon môžete získať pomerne jednoducho a zadarmo. V tomto smere si AMD Ryzen získa používateľov z radov náročných hráčov.

Prestigio na vstup procesorov AMD Ryzen na trh samozrejme zareagovalo. Nové modely Prestigio Xtreme Ryzen sú dostupné s procesormi AMD Ryzen 7 1700 a 1700X. V tejto konfigurácii sú určené hráčom, ktorí vyžadujú maximálny možný výkon, avšak zároveň kladú dôraz na výborný pomer cena/výkon. Procesor v závislosti od konfigurácie dopĺňa grafická karta GeForce GTX 1070 alebo Radeon RX480 a 16 GB operačná pamäť. Počítač si v takejto konfigurácii bez problémov poradí s ľubovoľnou dnešnou hrou a utiahne ju v najvyššej možnej kvalite, pričom zvládne aj 4K rozlíšenie či virtuálnu realitu. Prestigio Xtreme Ryzen má výkonu na rozdávanie a pre účely hrania poslúži dlhé roky – aj vďaka tomu, že aktuálnym trendom je posúvať hranie do ultravysokých rozlíšení. S hraním najnovších hier v špičkovej kvalite vo Full HD (1920 × 1080) či WQHD (2560 × 1440) rozlíšení nebude mať tento počítač problémy ani o pár rokov.

Prestigio Xtreme Ryzen sme testovali v konfigurácii s procesorom AMD Ryzen 7 1700X a grafickou kartou GeForce GTX 1070. Počítač dosiahol vo väčšine testov lepšie výsledky v porovnaní s rovnakou konfiguráciou, avšak s procesorom Intel Core i7-6700. Pri hraní sme si užili najnovšie tituly ako Prey či Mass Effect Andromeda, ale aj na výkon stále náročné hry ako Zaklínač 3 v najvyššej možnej kvalite na ultra-širokouhlom monitore v rozlíšení 3440 × 1440.

Výkonné vnútornosti dopĺňa jednoduchý, avšak štýlový a praktický dizajn skrinky Zalman R1, ktorá je osadená 600 W zdrojom a DVD-RW mechanikou. Skrinka obsahuje celkovo 11 USB portov, vrátane rýchlych USB 3.1 a 3.0 portov, takže s pripojením periférií alebo rýchlym prenosom dát z externých úložísk nebudete mať určite problém. V závislosti od konfigurácie sú k dispozícii aj dva HDMI a jeden alebo dva DisplayPorty na dedikovanej grafickej karte. To pre prípad, že by ste si chceli k počítaču pripojiť viacero monitorov.

Prestigio pri návrhu počítača myslelo aj na veľké úložisko. Na pevný disk s kapacitou 2 TB sa zmestí množstvo hier a multimediálneho obsahu. Disk je rýchly, so 7200 otáčkami za minútu. Operačný systém Windows 10, ktorý je v počítači predinštalovaný, však beží na ultra-rýchlom SSD disku s kapacitou 250 GB. Ide o optimálne riešenie, ktoré zaručuje rýchly a bezproblémový beh operačného systému a zároveň obrovské úložisko pre potreby inštalácie hier.

Prestigio Xtreme Ryzen sú precízne navrhnuté počítače. Treba priznať, že neobsahujú úplne najvýkonnejšie komponenty na trhu, avšak z pohľadu potreby hráčov predstavujú optimálne riešenie s dôrazom na množstvo výkonu a zároveň aj na celkový pomer cena/výkon a potenciálnu životnosť konfigurácie.